Istniejemy od 1982

Sproszkowany jedwab


Nazwa wg INCI Silk (SERICA)
Numer CAS 91079-16-2 (9009-99-8)
Numer EINECS 293-402-2 (310-127-6)
Opis Niezhydrolizowane białko jedwabiu naturalnego. Otrzymywany z jedwabników Bombyx Mori.
Zastosowanie biologicznie czynny składnik kosmetyków do makijażu
Funkcje wg Colipa czynnik antystatyczny;
substancja nawilżająca
Nazwy i formy handlowe Jedwab - proszek

 

SPROSZKOWANE BIAŁKO JEDWABIU NATURALNEGO

Proteina jedwabna ma ogromne podobieństwo, w swoim składzie chemicznym, do protein występujących w skórze i włosach. Ponadto posiada ładunek elektrostatyczny przeciwny do ładunku skóry i włosów, dzięki czemu sprawia, że kosmetyk posiadający w swoim składzie proteinę jedwabną silnie przywiera do powierzchni (szczególnie ważne w produkcji pudrów do twarzy, cieni do powiek i pomadek do ust – kosmetyk silnie przywiera do skóry, nie obsypuje się a dzięki temu makijaż jest trwalszy).

Oferowana przez naszą Wytwórnię proteina jest niezhydrolizowanym białkiem jedwabiu, otrzymywanym z naturalnego jedwabiu. Jest odporna na wysokie temperatury ( nawet 100°C) i jest nierozpuszczalna w układach wodnych, ale jak wszystkie białka naturalne wykazuje własności emulgujące oraz tworzy roztwory koloidowe z naturalnymi olejami, lecytyną, tokoferolem (wit.E) i retinolem (wit.A) – przy czym najtrwalszy roztwór koloidowy jest z lecytyną. Powinna również tworzyć roztwory koloidowe z witaminą F, która występuje w lipidach skóry, zwłaszcza w tkance podskórnej i według literatury, prawdopodobnie składa się z trzech nienasyconych kwasów tłuszczowych: arachidonowego, linolenowego i linolowego.

Proteina jedwabna jest dobrym surowcem do produkcji tuszu typu mascara, w którym pełni funkcję wydłużania i pogrubiania rzęs, przy czym białko jedwabiu nie powoduje podrażnień oka oraz do produkcji pomadek do ust (zwiększa przywieralność kosmetyku i wygładza naskórek). W emulsjach kremowych, w których stosowany jest emulgator np. o nazwie handlowej TEGO CARE 450 (oporny na temperatury do 65°C), nasz sproszkowany jedwab wprowadzany jest w II etapie homogenizacji w temp. 35°C.

Sproszkowane białko jedwabiu naturalnego ma ponadto zdolność zatrzymywania i utrzymywania wilgoci oraz pochłaniania tłuszczu i dlatego jest surowcem odpowiednim do preparatów przeznaczonych dla cery tłustej. Włączenie go do fluidów i innych preparatów kosmetycznych bazowanych na mice, pomaga zredukować świecenie i utrzymać pożądany kolor makijażu.

Mimo swojej nierozpuszczalności w wodzie, może być wprowadzane do szamponów poprzez jego zdyspergowanie w środkach powierzchniowo-czynnych, przyczyniając się do zwiększenia zatrzymania wilgoci na powierzchni włosów i w ten sposób poprawienia ich podatność na układanie, zapobiegnie elektryzowaniu i nada włosom połysk, elastyczność, zdrowy wygląd i jedwabistą miękkość.

Zalecana doza:

 

preparaty pielęgnacyjne do skóry 1%,
preparaty do włosów 0,2 - 0,5%
kosmetyka upiększająca 3,0 - 5,0 %

 

PROTEINA Wytwórnia Naturalnych Białek
91-480 Łódź, ul. Bzowa 2
tel.: 42 656-33-51;  42 617-16-74
fax: 42 617-15-79

tel. kom.: 602 58-54-44, 502 23-20-02
e-mail: proteina@proteina.pl
e-mail: proteina@proteina.com.pl