Istniejemy od 1982

Kolagen


Nazwa wg INCI Collagen
Numer CAS 9007-34-5
Numer EINECS 232-697-4
Opis Czysty, niezhydrolizowany kolagen natywny o masie cząsteczkowej ~ 340.000 daltonów i z zachowaną trójspiralną strukturą helisową;
Zastosowanie Biologicznie czynny składnik kosmetyków do twarzy, ciała i włosów oraz wyrobów chemii gospodarczej 
Funkcje wg Colipa czynnik antystatyczny;
substancja filmotwórcza,
substancja nawilżająca
Nazwy handlowe Rozpuszczalny Kolagen – odmiana 2;
Rozpuszczalny Kolagen – odmiana 3;
Rozpuszczalny Kolagen z Elastyną – odmiana 4;
Rozpuszczalny Kolagen z Elastyną – odmiana 5.

 

ROZPUSZCZALNY KOLAGEN

Kolagen, biopolimer o cennych własnościach wykorzystywanych szeroko w przemyśle i podstawowy budulec włóknistej tkanki łącznej organizmów żywych, wchodzi w skład naskórka i skóry właściwej a dzięki swoim własnościom NMF - naturalnego czynnika nawilżającego, wpływa na utrzymanie właściwego stopnia wilgotności skóry, chroniąc ją jednocześnie przed utratą wody transepidermalnej.
Badania gerontologiczne wykazują jednoznacznie, że procesy starzenia się skóry zachodzą w tkance łącznej. Fizjologiczny proces starzenia się skóry polega na postępującym przekształcaniu się kolagenu rozpuszczalnego znajdującego się w młodej tkance, do postaci nierozpuszczalnej, która traci zdolność pobierania wody.
Skóra traci wówczas swoją elastyczność oraz zdolność pęcznienia i staje się sucha oraz mało elastyczna.
Te niekorzystne zmiany ulegają przyśpieszeniu, jeśli skóra i ciało narażone są na działanie szkodliwych czynników chemicznych bądź atmosferycznych (np. nadmierne opalanie).

Ubytek rozpuszczalnego kolagenu jest, więc zjawiskiem naturalnym w procesie starzenia, ale z punktu widzenia kosmetyki nadzwyczaj niepożądanym. Istnieje, więc uzasadniona konieczność uzupełniania niedoboru białka poprzez stosowanie preparatów kosmetycznych zawierających kolagen rozpuszczalny, który spełnia rolę naturalnego środka nawilżającego skórę.
Już dawno naukowo stwierdzono, iż jest on jednym z najlepiej tolerowanych białek wprowadzanych do ustroju ludzkiego drogą pozajelitową, o najniższej barierze immunologicznej.
Terapia kosmetyczna rozpuszczalnym kolagenem skutecznie powstrzymuje objawy procesu starzenia się skóry ludzkiej poprzez uzupełnienie w niej bilansu tej formy kolagenu. Główną funkcją rozpuszczalnego kolagenu jest jego działanie, jako wysoce skutecznego czynnika naturalnego dla zatrzymania i podniesienia zawartości wilgoci w skórze. Podwyższeniu ulega nie tylko wchłanialność wody przez skórę, lecz również jej elastyczność, zwłaszcza w okolicy okołooczodołowej.
W przypadku traktowania suchej skóry ludzkiej kremem kolagenowym w ciągu 30-45 dni, elastyczność wzrasta o 0,23nm.

Preparaty kosmetyczne z udziałem rozpuszczalnego kolagenu - odmiana 2 (na bazie kwasu cytrynowego) oraz rozpuszczalnego kolagenu - odmiana 4 ( odmiana 2 wzbogacona dodatkiem elastyny) przeznaczone są do pielęgnacji skóry wieku dojrzałego, skóry zmęczonej lub przesuszonej nadmiernym działaniem czynników atmosferycznych i wody. Uzupełniając niedobór kolagenu rozpuszczalnego w skórze, preparaty te działają regenerująco i wygładzająco, przywracając jej świeżość i właściwe nawilżenie. Zastosowanie odmiany 4 rozpuszczalnego kolagenu, dzięki zawartości elastyny - przywróci skórze dodatkowo sprężystość i miękkość.

Preparaty kosmetyczne z dużą zawartością rozpuszczalnego kolagenu ( nawet do 10%) mają działanie wyraźnie liftingujące - szczególnie polecane do produkcji odmładzających maseczek do twarzy.

Dzięki silnym właściwościom błonotwórczym rozpuszczalnego kolagenu o trój-spiralnej strukturze heliksowej, charakteryzującego się wysoką masą cząsteczkową, tworzy się rodzaj cieniutkiego filmu ochronnego na powierzchni włosów/skóry, który zwiększa zatrzymanie wilgoci oraz wrażenie przyjemnego dotyku i jednocześnie chroni skórę/włosy przed wnikaniem szkodliwych substancji z otoczenia. Ta właściwość rozpuszczalnego kolagenu sprawia, że znajduje on zastosowanie również w produkcji preparatów do włosów. Zastosowanie odmiany 4 kolagenu, dzięki obecności elastyny - wpłynie dodatkowo na strukturę włosa poprzez nawilżenie i uelastycznienie, zwiększenie sprężystości i poprawy czesalności włosów.
Ponadto, rozpuszczalny kolagen odgrywa znaczną rolę w procesie ziarninowania i gojenia się ran, dlatego polecany jest do produkcji preparatów dla skóry trądzikowej, do produkcji leczniczych soli kąpielowych i maści na oparzenia i urazy skóry a także do produkcji preparatów po opalaniu, w których pełni rolę aktywnego środka nawilżającego i łagodzącego skutki nadmiernego opalania się.

Produkowane w naszej Wytwórni odmiany 3 i 5 ( odmiana 3 z dodatkiem elastyny) rozpuszczalnego kolagenu są na bazie kwasu borowego, mającego silne działanie aseptyczne dlatego znajdują zastosowanie w preparatach kosmetycznych i środkach myjąco - piorących, w których własności aseptyczne są pożądane.
Te odmiany kolagenu są szczególnie zalecane jako substancje biologicznie czynne do produkcji środków myjąco - piorących zawierających w swoim składzie detergentowe substancje powierzchniowo - czynne niszczące naturalną warstwę ochronną skóry i powodujące jej wysuszenie i pękanie.
Uzupełniając niedobór kolagenu w skórze ( odmiana 3) i dodatkowo elastyny ( w odmianie 5), preparaty te działają regenerująco i wygładzająco , przywracając jej sprężystość i miękkość oraz właściwe nawilżenie, a dzięki silnym własnościom błonotwórczym tworzą na powierzchni skóry rodzaj warstwy ochronnej, zabezpieczając skórę rąk przed wnikaniem szkodliwych substancji chemicznych zawartych w środkach myjąco - piorących i jednocześnie chroniąc ją przed utratą wody transepidermalnej.

Zastosowanie:

 

Odmiana 2 i 4 Rozpuszczalnego Kolagenu Kremy,Balsamy do ciała, Śmietanki, Balsamy po opalaniu, Mleczka, Szampony, Odżywki do włosów, Maski
Odmiana 3 i 5 Rozpuszczalnego Kolagenu Mydła w płynie, Płyny do mycia naczyń, Płyny do kąpieli, Płyny do prania ręcznego, Szampony, Kosmetyczne sole kąpielowe, Lecznicze sole kąpielowe

 

PROTEINA Wytwórnia Naturalnych Białek
91-480 Łódź, ul. Bzowa 2
tel.: 42 656-33-51;  42 617-16-74
fax: 42 617-15-79

tel. kom.: 602 58-54-44, 502 23-20-02
e-mail: proteina@proteina.pl
e-mail: proteina@proteina.com.pl